Zeman o politice

TÝDEN.CZ

16. 12. 2018
Rubrika: O sportu

Fotbal je mrtev, až žije kopaná

Autor: Petr Zemánek

06.03.2010 20:26

Tentokrát není řeč o českém fotbale. Ten je téměř mrtev již delší dobu a otázkou je, zda se jej podaří novému svazovému vedení resuscitovat – podle posledních zpráv se zdá, že rány jsou mnohem hlubší (asi o 30 milionů), než se čekalo.

Tématem mého komentáře je světový fotbal. Je to úžasná hra, která má jeden velký problém: lidé které živí jej postupně zabíjejí. Pochopitelně několik těžkých ran mu udělily různé úplatkářské aféry, ale největší problém vidím v průběhu hry samotné – časté filmování, zdržování a nepřesné verdikty rozhodčích (umocněné jejich arogancí), které mají mnohdy až fatální následky (alespoň nemusí Francie stornovat letenky do JAR).

Na dnešním jednání Rady mezinárodní pravidlové asociace (IFAB) se rozhodlo o nezavádění technologických novinek do světa fotbalu – a to možná definitivně (snad jen pro toto složení). Tomu říkám veřejný výsměch. Fotbal (jak říká známě klišé) se skutečně za posledních několik (neřku-li sto či padesát) let velmi zrychlil. Celkem by mě zajímalo kolik lidí z IFAB hraje či někdy hrálo fotbal. Rozpoznat ofsajd ve zlomku vteřiny je prakticky nemožné (jak ukázalo několik vědeckých studií) – jenže najít vhodné technické řešení tohoto problému asi bude ještě chvíli trvat. Jsou tu však problémy, které je možné vyřešit již nyní. Dnes jsem sledoval utkání FA Cupu mezi Portsmouth a Birminghamem. V 80. Minutě vstřelil Ridgewell regulérní gól, který jeho tým „vracel“ do utkání, neboť by znamenal snížení na 2:1. Jenže pomezní jej neuznal (i přesto, že mu nikdo ve výhledu rozhodně nestál), takže se změna skóre nekonala a utkání se bez velkého dramatu již dohrálo. Neomluvitelné!

Jediný vstřícným krokem bylo zavedení dvou brankových rozhodčích – snad bude tento trend rozšířen i do dalších soutěží. Ale i jim by se měly rozšířit pravomoci – už jsem viděl utkání, kdy hlavní rozhodčí přehlídl jasný faul ve vápně a brankový rozhodčí na to jenom koukal a nic… Také jsem někde zahlédl bílý sprej, kterým na hřiště mohl rozhodčí udělat bílou čáru (ta za chvíli ze hřiště zmizela), kterou označil pozici pro zeď při standardních situacích – tím by se také předešlo neustálým tahanicím, které hru zdržují a otravují. Jenže jeho zavedení je zatím v nedohlednu. A proč nezavést i dva hlavní rozhodčí? Museli by se asi vytvořit dvojice se stejným (nebo alespoň velmi podobným) metrem a pohledem na hru. To by asi chvíli trvalo, ale na špičkové úrovni by se to jistě vyplatilo. Rozhodně myslím, že by se našla i spousta různých technických inovací, které by mohli hru zkvalitnit. A pak by vše už záviselo jen na fotbalových schopnostech hráčů. Tohle fotbal prostě zabíjí – hokej se změnil, tam jsou lidé soudní. Vědí, že člověk vše sám nezvládne. Zavedli dva hlavní rozhodčí a nebojí se používat video. Fotbal ne, ten se stále tváří „soběstačně“ – jenže pak se po utkání mluví nejen o krásných gólech, kličkách, zákrocích brankáře či různých kombinací ale i (a to mnohdy ještě déle) o nepřesnostech ze strany rozhodčích, kteří ovlivnili zápas. Bohužel…

Anketa

Jste pro zavádění technologických novinek (především video) do fotbalu?

Ano, ale jen mezinárodní úrovni.
Ano, ve všech profesionálních soutěžích.
Nevím.
Ne, v žádném případě.

Výsledky se zobrazí po hlasování.


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7

Diskuze

Petr Zemánek

Petr Zemánek
homer-simpson-wallpaper-brain-1024.jpg
Oblíbenost autora: 6.22

O autorovi

Před maturitou jsem přemýšlel, kterou vysokou školu si vybrat. Na gymnáziu jsme vedl časopis, tak jsem uvažoval i nad studiem žurnalistiky. Nakonec jsem se rozhodl pro úplně jiný obor, kterému se věnuji do teď. A tak si chci vyzkoušet alespoň touto formou, o co jsem přišel...

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA